Parodontologická stomatológia

Parodontológia - liečba zápalu ďasien

Paradentóza (Parodontitída) je zápalové ochorenie závesného aparátu zuba (parodontu), ktorý sa skladá z ďasien, alveolárnej kosti, cementom pokrývajúci povrch koreňa a vláknami kotviace zub do kosti. Pri neliečení postupne dochádza k ústupu ďasien, strate kosti, odhaľovanie zubných krčkov, uvoľňovanie zubov a môže skončiť až ich stratou.

Príčinou je zmnoženie, štrukturalizovaný plak (povlak), ktorý po určitom čase svojimi metabolity spôsobí miestnej zápal. Zubný kameň vzniká mineralizáciou plaku zo slín. Paradentóza je označenie pre chronické ochorenie parodontu.Vzniká neliečeným chronickým zápalom ďasien, ktorý prechádza aj na kosť.

Príznaky parodontitídy

Parodontitída (laicky parodontóza, paradentóza, paradentóza) sa prejavuje najčastejšie ustupujúcimi ďasnami a počas čistenia zubov krvácaním ďasien. Pri parodontitíde môže nastať až kývanie zubov, kedy dochádza k uvoľňovaniu zubov následkom porušeného väziva v jeho okolí.

Liečba parodontitídy

Ak sa objavia u pacienta parodontitída je potrebné čo najskôr začať liečbu. Vyšetrenie je veľa podobné ako vám vykonáva praktický zubný lekár, až na to, že parodontolog robí vyšetrenie špeciálny sondou. Prehliadka môže byť doplnená röntgenom alebo ďalšími odbornými vyšetreniami. Následne parodontolog stanoví diagnózu a liečba zápalu ďasien, čiže parodotitidy.

Štádia parodontitídy delíme podľa závažnosti na:

  • mierne štádium - liečba zápalu ďasien po konzultácii s lekárom spočíva predovšetkým v správnej technike čistenia zubov
  • stredná štádium - dochádza k odstraňovaniu nedásňového a podďasnového zubného kameňa, v prípade nutnosti môže lekár rozhodnúť o chirurgickej liečbe
  • kritické štádium - dochádza aj k strate zubov a chirurgická liečba je nevyhnutná

Prevencia vzniku parodontitídy

Najčastejšou príčinou vzniku parodontitdy býva zlá ústna hygiena. Vďaka správnej technike čistenia zubov môžete prechádzať zápalom ďasien a chorobám závesného aparátu, ale aj zubnému kazu a množstvu ďalším chorobám ústnej dutiny.

Estetická korekcia ďasien a odborné zákroky

Okrem terapie zápalových zmien parodontu prevádzame i estetické korekcie ďasien - ďasnový úsmev a prekrytie obnažených krčkov. Ďalej vykonávame zákroky slúžiace na prevenciu ďalšieho odkrývania krčkov a straty kosti - napr. Spojivový štep, koronárna posun laloku, epiteliálne štep.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie